Wybierając oświetlenie do inwestycji czy mieszkania z pewnością spotkałeś się z parametrem IP. Co to jest klasyfikacja IP i jak może pomóc Ci wybrać odpowiednie lampy do dedykowanej przestrzeni?

Co to jest IP?

Parametr IP to skrót pochodzący z języka angielskiego odnoszący się do International Protection Rating. Określa on stopień ochrony zapewnianej przez obudowę urządzenia elektrycznego, np. lampy, przed dostaniem się wody do wewnątrz obudowy czy uszkodzeniem przez ciało stałe.

Innymi słowy klasyfikacja IP mówi nam, czy lampa jest szczelna, a jeśli tak – to w jakim stopniu.

Klasyfikacja IP – jak odczytywać?

Najprawdopodobniej zastanawiasz się, który parametr IP będzie najbardziej adekwatny do Twoich potrzeb. W tym celu musisz zroumieć w jaki sposób odczytywać ten wskaźnik. Obok skrótu IP zwykle widnieją dwie cyfry:

  • pierwsza cyfra opisuje stopień ochrony przed ciałami stałymi,
  • druga cyfra określa stopień ochrony przed wodą.

Poniżej prezentujemy opis poszczególnych cyfr i ich znaczenie.

Cyfra pierwsza (określająca ochronę przed ciałami stałymi):

  • 0 – brak ochrony
  • 1 – ochrona przed obiektem > 50 mm (np. dotknięcie całą dłonią)
  • 2 – ochrona przed obiektem > 12,5 mm (np. dotknięcie palcem)
  • 3 – ochrona przed obiektem > 2,5 mm (np. dotknięcie narzędziem lub przewodem)
  • 4 – ochrona przed obiektem > 1 mm (np. kontakt z drutem, wkrętem itp)
  • 5 – ochrona przed przenikaniem pyłu w ilościach, które mogłyby zakłócać działanie urządzenia
  • 6 – całkowita pyłoszczelność

Cyfra druga (określająca ochronę przed wodą):

  • 0 – brak ochrony
  • 1 – ochrona przed swobodnie spadającymi pionowo kroplami wody
  • 2 – ochrona przed swobodnie spadającymi kroplami wody z odchyleniem do 15°
  • 3 – ochrona przed swobodnie spadającymi kroplami wody z odchyleniem do 60°
  • 4 – ochrona przed swobodnie spadającymi kroplami wody pod dowolnym kątem (ochrona przed deszczem)
  • 5 – ochrona przed skierowanym na urządzenie strumieniem wody
  • 6 – ochrona przed skierowanym na urządzenie silnym strumieniem wody lub falą
  • 7 – ochrona przed zalaniem urządzenia przy zanurzeniu do 1m, do 30 min
  • 8 – ochrona przed zalaniem przy ciągłym zanurzeniu w wodzie (w niektórych przypadkach – obudowa hermetyczna)
  • 9 – ochrona przed zalaniem przy ciągłym zanurzeniu w wodzie pod ciśnieniem (zwykle do 80-100 bar i temp. +80°C)

Najpopularniejsze klasy szczelności

Teraz, gdy już wiesz, że cyfry przy parametrze IP należy czytać osobno, z pomocą powyższej ściągi łatwością rozkodujesz stopień ochrony obudowy lampy. Oto kilka najpopularniejszych wskaźników:

IP20 – to wskaźnik najczęściej spotykany przy lampach wewnętrznych do biura czy mieszkania. Jeśli producent nie informuje na opakowaniu o stopniu szczelności, lampa najprawdopodobniej ma właśnie wskaźnik IP20. Takie oświetlenie jest zabezpieczone przed kontaktem z ciałem stałym do 12,5 mm, ale nie są odporne na wilgoć. Lampy takie jak seria Lineario Quadrato dobrze sprawdzą się w salonie, sypialni, a także w biurze czy na korytarzach.

IP23 – lampy z tym wskaźnikiem mają podstawową ochronę przed ciałami stałymi (do 12,5 mm) i postawową odporność na wodę. Tego typu oświetlenie LED może sprawdzić się np. w kuchni albo w łazience jako oświetlenie sufitowe, ale nie może wisieć bezpośrednio nad wanną lub prysznicem.

IP44 – tak oznaczoną lampę można bez problemu montować w łazience, z powodzeniem bowiem radzi sobie z kontaktem z małymi drobinkami i zachlapaniami wodą pod dowolnym kątem. W niektórych wypadkach można zastosować je także jako oświetlenie elewacyjne. Klasa szczelności IP44 (np. LED Panel Office Light lub Lineario Shop & Office) jest też mądrym wyborem do miejsc użytku publicznego i biur, na korytarzach, w ciągach komunikacyjnych czy w galeriach.

IP54 – ta klasa szczelności lamp świetnie sprawdza się jako oświetlenie zewnętrzne domu LED lub inwestycji. Tej klasyfikacji oświetlenie jest odporne na pył, wilgoć i zachlapania.

IP65 – całkowicie pyłoszczelne i odporne na wilgoć lampy to doskonały wybór jako oświetlenie przemysłowe. Lampy tej klasy, np. Industrial Hermetico, mogą być zastosowane w miejscu o wysokiej wilgotności i zapyleniu.

IP68 – ta klasa z powodzeniem może być umieszczana jako oświetlenie najazdowe na podłogach tarasowych, w chodnikach, a także w oczkach wodnych i basenach. To najwyższa klasa spotykana w oświetleniu komercyjnym.

Jakie IP do łazienki?

Oświetlenie do łazienki musi być nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne. W tym celu musi posiadać odpowiednią klasę szczelności IP. Lampy IP44 można montować w łazienkach, należy jednak umiejscawiać je w przestrzeni, która nie jest bezpośrednio nad prysznicem czy wanną. Jeszcze pewniejszym rozwiązaniem będzie lampa szczelności IP65, np. Downlight Lino Aqua, której obudowa chroni nawet przed bezpośrednim strumieniem wody.